12. November 2013, 19:00
Poradové číslo: | 56 |
Odhadovaná cena: | 18 000 - 25 000 € |
Konečná cena: | 18 000 € |
Rok: 1966
Technika: Olej na kartóne
Rozmery: 27 x 35 cm.
Významná súkromná zbierka na Slovensku. Na zadnej strane popis diela a venovanie rukou Ester Šimerovej.
„BIELY POTOK“ patrí k racionálnej, špekulatívnej línii Šimerovej maľby. Jej zrod sa zvykne datovať do obdobia jej liečenia, ktoré využila na maliarske potulky okolím Rajca a Banskej Bystrice. Dlhodobý kontakt s slovenskou horskou prírodou mal pre dovtedy "parížsku" maliarku mesta, veľkomesta nepochybný inšpiratívny význam: objavil pre ňu celkom novú látku, ktorá logicky plodila nové obsahy. Maliarka však v istom slova zmysle bola na zmenu pripravená, jej potreba sa skryto ohlasovala už skôr. Zdôrazňovali sme už obsahové pozadie štýlových inovácií maľby rokov 1932--1934. Zátišia z tohoto obdobia však okrem toho signalizovali i posuny významov. Predbežne len na úrovni ikonografie -- ich predmetom už nebol "mŕtva", špekulatívna reč civilizačných produktov, ale "dynamika prírodných tvarov a pohybov. Voda, vegetácia, ryby, vtáci... Spiritualistický svetonázor oduševňujúci prírodné dianie ju viedol k tomu, že z takéhoto aspektu preciťovala a transponovala toto dianie ako dynamické a kreatívne..." (Ľudmila Peterajová). Rovnako by sme zjednodušovali, keby sme od tematickej adresnosti Šimerovej slovenských krajín (Stromy, 1935; Strom v krajíne,1935; Slovenská krajina, 1936; ale najmä -- Vtáci nad horami, 1935) odvodzovali kacírsku premenu parížskej kozmopolitky na slovenskú nacionalistku. Napokon, tomu bránia len o trochu neskoršie kresby a maľby z Dalmácie (Mestská krajina -- Z Dalmácie, 1936, Domy a stromy, 1936), svojím národne ľahostajným civilizmom, oslavou "urbánneho". Išlo zrejme o niečo celkom iného -- Šimerová vo svojich tajomne symbolických krajinách prvý raz plnohodnotne doriešila východiskový, stály problém jej maliarskeho programu: ako dať obrazovému predmetu metafyzický rozmer, vyjadriť jeho "dušu", prekročiť jeho vizuálnu jednoznačnosť.