Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Paula Brila dosiahnuté na svetových aukciách:
€ 722,820, - Krajina s Tobitom, Tobiasom a Archanjelom Rafaelom. 1601. Olej na medenej doske. 24,6 x 32,6 cm. Londýn 2010
€ 662,391, - Zalesnená krajina s Dianou a Actaeonom pri kamennom bazéne. Olej na plátne. 105 x 148 cm. Londýn 1993
€ 517,398 - Svätý Hieronymus sa modlí v skalnej krajine. 1592. Olej na medenej doske. 25,7 x 32,79 cm. Londýn 2012
€ 323,724, - Krajina s dedinou a zrúcaninami v pozadí. Olej na plátne. 111 x 159 cm. New York 2000
€ 229,138, - Horská krajina s prírodou. Olej na plátne. 71,09 x 97,7 cm. Londýn 2010
Biografia: Paulus Bril (Antverpy 1554 – Rím 1626) začal študovať v Antverpách v guilde Sv. Lukáša u majstra Damiaena Wortelmansa. Od1580 pracoval v Ríme. No jeho výraznejšie úspechy začali, keď sa stal jeho patrónom pápež Sixtus V. V tomto období pracoval ako dekoratér a svojimi krajinami sa podieľal na výzdobe viacerých rímskych kostolov, napríklad v baziliky Santa Maria Maggiore, ale aj na výzdobe Vatikánu. Jeho ďalším významným patrónom sa stal nasledujúci pápež Clement VIII., pre ktorého sa ako spoluautor podieľal na krajinárskej výzdobe Sály Clementiny vo Vatikáne. Medzi jeho ďalších významných patrónov patrila napríklad rodina Borghese. 1621 sa Paulus Bril stal riaditeľom Akadémie sv. Lukáša v Ríme. Mal mnoho študentov, z ktorých sa viacerí stali významnými krajinármi. Ovplyvnil veľkú skupinu rímskych krajinárov, ale i maliarov v Nemecku a Rakúsku.
Literatúra: Louisa Wood Ruby: The Drawings of Paul Bril. Brepols, 1999; Larousse: Umění renesance a baroku, Odeon, Praha 1970;Vacková, J.: Nizozemské malířství 15. a 16. století. Československé sbírky, Academia, Praha 1989
Poradové číslo: | 122 |
Vyvolávacia cena: | 7 000 € |
Konečná cena: | 5 600 € |
Rok: Okolo 1630
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 28,5 x 35 cm
Značené: Neznačené.
„Krajina s figurálnou štafážou“
je zaujímavou prácou nasledovníka Paulusa Brila, flámskeho rytca a krajinára. Podľa Zuzany Konopáskovej: „...veľká časť komornej krajinárskej tvorby Brila bola ovplyvnená jeho prácou na freskách. Monochromatická farebná škála, často v chladných sivohnedých, či sivomodrých tónoch dominovala jeho menším prácam. V 20tych rokoch sa charakteristickým pre jeho tvorbu stalo zníženie horizontu, čo je charakteristické i pre obraz „Krajina s figurálnou štafážou“. Tmavé stromy s výrazným svetlým akcentom, skaly, nasvietená figurálna scéna, ktorá v ničom nevybočuje z farebnosti celého obrazu, spolu s dramatickou oblohou vytvárajú jednoliaty epický výjav. Obraz je dielom zručného maliara, ktorého identifikáciu sťažuje už vyššie spomenuté množstvo žiakov, obdivovateľov a nasledovníkov. Na základe formálnych znakov a spôsobu maľby, je možno dielo datovať do tretej tretiny 17. Storočia...“.