28. November 2023, 19:00
Poradové číslo: | 95 |
Cena v predaji: | 15 000 € |
Rok: 1990
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 60 x 80 cm
Značené: Značené vpravo hore „Paštéka 90“
Popis: „Paštékove obrazy tak prestávajú byť rozprávaním ,oʻ niečom, stávajú sa samy tým, o čom vypovedajú, k čomu sa vzťahujú. Od chvíle, keď ľudská figúra odišla z obrazovej scény, sa obraz stal javiskom dialógu maliara samotného s neviditeľným pozadím bytia. Na rozdiel od predchádzajúcich epických záznamov sa však tento dialóg neodohráva ako dráma, ale skôr ako pokojný, a možno i pokorný, uzrozumený rozhovor s prvými a poslednými vecami.“ Ján Bakoš, Posledný príbeh Milana Paštéku
Milan Paštéka začína od polovice 80. rokov minulého storočia vedome revidovať svoj vizuálny prejav, programovo smerujúc k nezobrazujúcej, nefiguratívnej maľbe. Práve do tohto prelomového obdobia spadá aj predkladaná olejomaľba V pohybe (1990). Paštéka vytvára v tomto období množstvo kompozícií, ktorým dominujú antropoidné útvary, torzovito načrtnuté upomienky na ľudskú figúru. Autor ich situuje do (sivého) priestoru pozadia, ktorý kontrastuje s farebne výrazne poňatým „telom“. To, čo bolo u Paštéku v minulosti objemné a hutné, je síce prítomné, ale v inej – takmer až transcendentnej – rovine. Uvoľňovanie rukopisu skoro až k akvarelovým kvalitám vedie k pozvoľnému opúšťaniu realistického zobrazovania. Hmota a objem sa postupne menia na farebnú škvrnu. Spočiatku čitateľné náznaky sa napokon rozplynú do čisto abstraktných kompozícií... Paštékova prednostne figurálna maľba a sústredený záujem o človeka však ostávajú. Mení sa len spôsob vyjadrovania. Paštéka nám nedáva návody, ako a prečo čítať (hľadieť na) jeho maľby. Odvážnym rozhodnutím opustiť zaužívané postupy vykračuje k celkom iným métam ako uspokojovať svoje publikum. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o maliarovi pre maliarov... (NG)