12. Jún 2007
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. KRÁLA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
35 534,- EUR Matka s dieťaťom . 1939. Olej na plátne. 107 x 84 cm. Praha 2002.
34 314,- EUR Sediaca žena čítajúca knihu. 1930. Olej na plátne. 107 x 84 cm. Praha 2002.
26 573,- EUR Matka s dieťaťom. 1939. Olej na plátne. 80,5 x 100 cm. Praha 2006
24 601,- EUR Dve dievčatá v krajine. 1926. Olej na plátne. 74 x 53 cm. Praha 2000.
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. KRÁLA NA AUKCIÁCH SOGY:
35 000,- Sk Žena s džbánom. 1937. Akvarel, ceruza na papieri. 32 x 26 cm. (61. zimná aukcia, 29. 11. 2005)
35 000,- Sk Žena s džbánom. 1937. Akvarel, ceruza na papieri. 32 x 26 cm. (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)
Biografia: Český maliar Jaroslav Král sa narodil 5. 12. 1883 v Malešove pri Kutnej Hore, zomrel 22. 3. 1942 v koncentračnom tábore v Osvienčime. Študoval v Prahe na Umeleckopriemyselnej škole (1901 - 1904) a na Akadémii výtvarných umení (1904 - 1909). Absolvoval niekoľko štúdijných pobytov (Mníchov, Drážďany, Viedeň). Medzi 1910 - 16 pôsobil v rôznych českých mestách (Písek, Mladá Boleslav, Praha, Svolšina u Střílek na Morave). Od 1916 do 1941 žil v Brne. Dva krát navštívil Paríž (1924 a 1927). Od 1921 pôsobil niekoľko rokov ako asistent na brnenskej technickej univerzite . Od 1919 bol členom KVU ALEŠ v Brne, od 1922 členom Skupiny výtvarných umelcov a súbežne členom pražského SVU Mánes. Král sa pripojil k hlavnému prúdu českého moderného umenia, no jeho ranné práce väčšinou nevybočovali z akademickej popisnosti. K postupnému uvoľňovaniu tradičných schém v jeho diele dochádza až počas brnenského obdobia (1919 - 22). Geometrické zjednodušené formy a nekontrastná farebnosť v obrazoch z tohto obdobia možno chápať ako reakciu na problematickú spoločenskú situáciu. V druhej polovici 20. rokov autorovo kritické úsilie ustupovalo v prospech lyrickej harmónií foriem, odkazujúcich na Piccasov "klasicizmus", ale aj na ingresovské inšpirácie. V tridsiatych rokoch maľoval prevažne zátišia, ktoré odrážajú vplyvy neskorého kubizmu.
Literatúra: Poche, E.: Encyklopedie českého výtvarného umění. Praha 1975; Kutal, A.: Jaroslav Král. Praha 1962.
Poradové číslo: | 234 |
Vyvolávacia cena: | 2 257 € |
Konečná cena: | 1 792 € |
Rok: 1936
Technika: pastel, akvarel na papieri
Rozmery: 62,8 x 44 cm
Značené: vpravo dole "Král 1936"
Ďalšie vlastnosti: K dielu je priložený znalecký posudok prof. Jaromíra Zeminu.