06. December 2011, 17:00
Biografia: Narodil sa 12. 1. 1939 v Prahe. 1953-1957 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, 1957-1963 na Vysokej škole výtvarných umení (prof. Matejka).
Literatúra: Abelovský, J.: Michal Studený, kat. výstavy, Bratislava 1992; Rusinová, Z. a kol.: 20. storočie, kat. výstavy, SNG 2000, str. 139.
Poradové číslo: | 328 |
Nevydražené | |
Vyvolávacia cena: | 500 € |
Rok: 2009
Technika: Kombinovaná technika na plátne
Typ diela: Výtvarné umenie
Rozmery: 48 x 65 cm
Značené: Neznačené
Ďalšie vlastnosti: Priamo z ateliéru umelca.
Popis:
Experimenty Michala Studeného s ozvláštňovaním fetišov „domova“, „národa“, „kresťanstva“, „zrodu a zániku života“ majú jeden, zásadný význam. Najmä zdôrazňovaný naivizmus Studeného insitných relikvií, ale aj minimalizmus ich (ne)maliarskeho predvádzania by mohli viesť k domnienke, že sa tu až do nemožnosti, teda celkom „polopatisticky“, vyzdvihujú akési sentimentálne „"životné istoty“". Že ide len o výron neodbytnej potreby kvázi freudovského úniku do bezproblémovosti – pred skutočným životom hermeticky uzavretého – materského lona domova, šťastnej naivity detstva, prednatálnej blaženosti žitia. Iva Mojžišová však upozorňuje aj na druhú stránku veci: „… pôvodná hravosť sa v priebehu rokov zmenila na ironický nadhľad a neskrývané moralizovanie…“. Skutočne – ikony maliarovho „"zlatého veku nevinnosti“" boli pôvodne objektom zvláštnej hry. Hry sprvoti skôr nezáväznej, zľahka a nežne ironizujúcej, posúvajúcej a prevracajúcej prvoplánové asociácie, než smrteľne vážnej. Studeného skúmanie životných istôt však časom nadobudlo osudový význam. Stalo sa médiom protestu proti duchovnej (ale i hmotnej) prázdnote nášho života.
Zoznam diel autora: