Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 3 400,- € Posolstvo. 1944-47. Olej na plátne. 110 x 95 cm. (98. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 07.06.2011)
2 323,57,- € Vojna. 1944. Olej na plátne. 56 x 90 cm. (59. jesenná aukcia, 4. 10. 2005)
1 858,86,- € Rozhovor. Okolo 1938. Kombinácia techník (tempera, tuš) na kartóne. 42 x 57 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
1 726,08,- € Na úteku. 1941. Tempera na dreve. 30 x 28 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
Poradové číslo: | 101 |
Vyvolávacia cena: | 350 € |
Konečná cena: | 300 € |
Rok: 1938
Technika: Akvarel na papieri
Rozmery: 40 x 29 cm.
Značené: Značené vpravo dole "Csemicky 938"
Popis: Prvý skutočný vrchol Čemického umenia zaznamenala až jeho košická súborná výstava (1937). Predstavila vyzretého umelca, suverénne ovládajúceho už v podstate uzavretý vejadrovaci register vlastnej maľby, v tematickom rozpätí od narážok na španielsku občiansku vojnu (Odpútané kone, 1935; Poprava, 1937) po sociálny žáner (Práčka, 1937; Sediaci, 1937; Starena, 1937). Druhý parížsky pobyt (1938) bol preto už len potvrdením nastúpeného smerovania. Okrem niekoľkých zaujímavých výnimiek poukazujúcich na Čemického koketériu so súdobou abstrakciou (Dynamická kompozícia, 1938; Abstraktná kompozícia, 1938; Reminiscencia na Picassa, 1940) sa v umelcovej maľbe a kresbe ďalej prehlbovalo osobnostné pochopenie sociálneho maliarstva. Námety práce a robotníckych periférií prevádzal do zmyslovej reči obrazu s pečaťou hlbokej rozpornosti. Delikátna farebnosť, jemná mihotavá štruktúra kresby chce skôr ozvláštňovať videné a bezprostredne zažité, než akýmkoľvek spôsobom zovšeobecňovať (Špeditéri, 1938; Nešťastie, 1938; Zabitý, 1938; Tragédia, 1938). Čemického lyrizácia nelyrického je teda viac vyjadrením individuálneho vcítenia sa, než snahy o jeho aktualizáciu tak, ako to bolo zvykom v maľbe jadra Čemického generácie.