12. November 2013, 19:00
Literatúra: H. Wolff, in: Farbenztg. 37, 1932, S. 1702; E. Roßmann, in: Fettchem. Umschau 39, 1932; ders., ebd. 42, 1935, S. 85 f. (P); ders., in: Techn. Mitt. f. Malerei 51, 1935, S. 87-89 (P); ders., in: Farbe u. Lack 62, 1956, S. 15 f. (P).
Poradové číslo: | 31 |
Rok: 1867
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 89 x 70 cm.
Značené: Značené vľavo dole "F. Eibner 1867"
Ďalšie vlastnosti: Predajná cena na dožiadanie.
Významná súkromná zbierka na Slovensku.
FRIDRICH EIBNER, nemecký maliar architektonických diel sa narodil 25. februára 1826 v bavorskom Falcku. V roku 1847 predviedol v umeleckom spolku svoj prvý obraz s motívom Starej radnice v Mníchove, za čo si vyslúžil uznanie verejnosti. Cestoval takmer po celej Európe a na svojich cestách originálnym spôsobom zachytával katedrály, kostoly, historoické budovy, ktoré ho fascinovali už od útlej mladosti. V rokoch 1860 – 61 cestoval po Španielsku spolu s kniežaťom Alexandrom Mestscherským. Po tomto putovaní vytvoril publikáciu 65 veľkých akvarelov, ktoré boli boli prijaté veľmi priaznivo. Medzi jeho najobľúbenejšie motívy patrili najmä katedrála Segovia, staveby v Cordobe, kupoly v Burgos a Seville. Eibnerov umelecký vklad so diel bol založený takmer výlučne na zhodne so skutočnosťou, ktorá sa do detailov na jeho plátnak prihovárala k širším masám. Technicky dokonalé prekreslenia a premaľovania zložitých architektúr gotických katedrál však dokázal divákovi priblížiť nie skrze vertikálu božskej podstaty vysokej veže, ale cez slnečnú všednosť, pre ktorú je majestátna stavba honosnou kulisou. Jeho zmysel pre farby, s ktorým neskôr veľmi výrazne experimentoval, považovala vtedajšia kritika za mimoriadne odvážne. Známy svojou skromnosťou, namaľoval obrazy, ktoré sa získal do svojho majetku kráľ Friedrich Wilhelm IV. Na sklonku svojho života a napriek podlomenému zdraviu neprestával tvoriť. Zomrel v kruhu svojich najbližších a v roku 1877 v v Mníchove.