11. November 2014, 19:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 15 329,- Hranoly. Objekt. 145 cm. Praha 2013
€ 12 641,- Equilibrium. 2006. Sklo. 24 x 63 x 24 cm. Praha 2009
€ 12 198,- Rozptyl. 1995-97. Sklo. 21,4 x 44 cm. Praha 2011
€ 11 542,- Pyramída. 2000. Sklo. 35 x 26 x 26 cm. Praha 2009
€ 9 000,- Modrý kužeľ. 1999. Sklo. 27,5 cm. Paríž 2011
€ 1 858,- Štvorročné putovanie... 2004-2007. Kombinovaná technika na plátne. 100 x 70 cm. (77. zimná aukcia, 27. 11. 2007)
€ 1 750,- Pri Dunaji. Okolo 1975. Olej na plátne. 80 x 100 cm. (88. aukcia súčasného umenia, 27. 10. 2009)
€ 1 493,- Dotyky. 1970. Olej na plátne. 74 x 98 cm. (79. aukcia súčasného slovenského umenia, 20. 5. 2008)
€ 1 327,- Novembrová meditácia. 1985-2006. Kombinovaná technika na sololite. 55 x 146 cm. (70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)
€ 1 200,- Púť po krajine Nomadart. 1991 – 2008. Kombinovaná technika na lepenke. 62 x 134 cm. (91. aukcia súčasného umenia, 18. 5. 2010)
€ 1 062,- Jedna pekná noc. 1966. Olejová tempera na kartóne. 70 x 50 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
Biografia: Narodil sa 29. 4. 1938 v Prahe. 1955–60 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave (prof. Chovan, Fikari), 1960–66 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Želibský, Mudroch, Matejka). Na VŠVU absolvoval aj štúdium architektúry u prof. Kuzmu. S jeho poslucháčmi sa spolupodieľal na návrhoch architektonických prostredí pre bratislavskú ZOO. Samostatný projektant konceptov s projektov prostredí v Stavoprojekte. Od 1972 realizoval parky a jazierka aj mimo ZOO - ekologický park Podháj. Manifestačne sa rozlúčil s tradičnou maľbou akciou „Rozdávanie“, ktorú zorganizoval v škole na Gorazdovej ulici v Bratislave (1965). 1967 spoluusporiadal s Júliusom Kollerom, Michalom Studeným a i. v Galérii Saloonik – Medzivýstavný polemický priestor, prezentuje tu okrem iného akciu. Paralelne s týmito aktivitami sa zaujíma o koncentrácie hmoty (1966), ich osamostatnenie alebo zabalenie (1967), od týchto prác prechádza ku konceptuálnym textovým oznamom a náčrtom. Neskoršie sa vracia aj k maľbe, aj ku konceptu.
Literatúra: 20 storočie. SNG Bratislava 2000; Matuštík, R.: ... Predtým. 1964–1971. Prekročenie hraníc. Považská galéria umenia. Žilina 1994.
Poradové číslo: | 87 |
Rok: 2004-2014
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 80 x 100 cm
Značené: Značené vpravo dole "Bartoš"
Ďalšie vlastnosti: Predajná cena na dožiadanie.
Z ateliéru autora. Na zadnej strane autorská popiska.
„Púť pokračuje od Novoti - po Domové plochy“
je erbové dielo súčasnej tvorby Petra Bartoša. Už dávnejšie je považovaný za vedúcu a zároveň kultovú osobnosť slovenského konceptuálneho umenia. Podľa Richarda Gregora je Peter Bartoš "... učebnicovým príkladom prekračovateľa zaužívaných hraníc výtvarného umenia - má klasické maliarske vzdelanie a ako maliar vyniká mimoriadnym talentom. Na druhej strane nové trendy umenia uzatvárajú konvenčné ponímanie klasických výtvarných techník a Bartoš v tomto duchu, krátko po skončení štúdií opúšťa maľbu radikálnym spôsobom - jej redukciou, alebo redukciou jej podstaty a povahy na „prvodotyk" umelca s plátnom. Neskorší presun ťažiska z hmotného diela na nehmotnú myšlienku je v tomto procese logickým posunom, rovnako ako jeho ďalšie radikalizovanie, o ktoré sa autor bezpochyby až do súčasnosti usiluje... . Kresba - ako náčrt všeobecne predstavuje primárne výrazivo konceptuálnej tvorby, záznam fiktívnej alebo reálnej (zreálnenej) skutočnosti, víziu, projekt, návod, komentár, odkaz, situáciu, akciu a ďalšie odtiene. Jej samostatná formálna hodnota nie je v tomto kontexte podstatná. Neodmysliteľne s ňou súvisí (a je jej nadradený) text, ktorý je nositeľom rovnakých principiálnych stratégií ako kresba samotná. Stáva sa jej súčasťou a dotvorením (dopovedaním) vice versa aj v tom zmysle, že kresba preberá rolu textu, a naopak v iných prípadoch text vnímame ako kresbu (napríklad v nemnohých ukážkach Bartošovej vizuálnej poézie). Kresbu autor zámerne používa v náznakoch (zástupných formách) až detského vyznenia, aby aj týmto spôsobom potláčal jej výtvarnosť, podobne ako sa vo všetkých ostatných polohách svojej tvorby snaží eliminovať akýkoľvek estetický, či estetizujúci odkaz...“.