22. November 2016, 19:00
Biografia: Narodila sa 18. 9. 1945. 1968 absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení. Autorka a dramaturgička početných televíznych filmov a inscenácií. Od 60. rokov sa zúčastňuje výtvarných akcií českých a slovenských umelcov, ktoré fotograficky dokumentuje. V súčasnosti fotografiou upozorňuje na ohrozenie slovenskej krajiny a jej pamiatok agresívnou architektúrou, ktorá ničí jej genius loci. Pre ekologické koncepty Petra Bartoša spoluautorsky pripravila snímky slovenskej, českej, maďarskej a poľskej krajiny - v jej súčasnom geografickom stredoeurópskom kontexte ekologických, medzinárodných a ekumenických vzťahov. Pravidelne sa zúčastňuje početných medzinárodných sympózií (Rumunsko, Egypt ai). 1964-2009 sa okrem vlastnej tvorby sa aktívne zúčastňovala výtvarných akcií (M. Knížák, P. Bartoš). Jej tvorba vychádza z filozofie prítomného času blízkej estetike situácií (P. Šindelář).
Literatúra: 20 storočie. SNG Bratislava 2000; Matuštík, R.: ... Predtým. 1964–1971. Prekročenie hraníc. Považská galéria umenia. Žilina 1994.
Poradové číslo: | 77 |
Nevydražené | |
Vyvolávacia cena: | Neurčená |
Rok: 2010 – 2016 (v spolupráci s Petrom Bartošom)
Proveniencia: Z ateliéru autorky.
Technika: Kombinácia techník na hobre
Typ diela: Výtvarné umenie
Rozmery: 36 x 58 cm
Značené: Značené na zadnej strane
Popis:
„Zachránila som aspoň túto predhistorickú skalu“
patrí k príkladom „ekologického konceptu“, ktorý už dlhšiu dobu vzniká vo vzájomnej spolupráci Petra Bartoša a Ľudmily Rampákovej. Na medzinárodnej výstave Ecophotography 2007, na ktorú Ľ. Rampákovú nominovala Rada Európy, prezentovala dokumentáciu katastrofy vo Vysokých Tatrách a obhajobu Bratislavského podhradia. "... Lima Rampáková obhajovala verejne pri príležitosti sympózia k Európskemu dohovoru o krajine v Piešťanoch dávnym zemetrasením skalu spadnutú z hradného brala v Bratislave. Táto skala vo vnútri Bratislavy je prírodný unikát tým, že tu zažína karpatský oblúk, ktorý končí v Rumunsku na brehu Dunaja. Takýto útvar má inšpirovať architektov a krajinných tvorcov, aby ho zachovali a využili pri tvorbe urbanizovaného prostredia v tejto lokalite. ak výrub stromov, ktoré rastú desiatky až stovky rokov je vážnym prehreškom proti prírode a krajine, tak tým viac by bolo hriechom, ak by sa uvažovalo o likvidácii prírodnej dominanty, ktorá má geologický vek státisíce, či milióny rokov... ." (Viliam Figusch)
Zoznam diel autora: