22. November 2016, 19:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠIE KONEČNÉ CENY DIEL HUGA ULLIKA DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 26 331,- Na jezere - u napajedla. Olej na dreve. 15 cm x 24.5 cm. Praha 2010
€ 17 767,- Horská krajina s vodnou plochou. 1880. Olej na plátne. 63 cm x 102 cm. Praha 2001
€ 15 764,- Krajina s hradom Křivokláť. 1876. Olej na plátne. 55 cm x 75 cm. Praha 2012
€ 15 760,- Pod horami, Za městem. Olej na paneli. 16.5 cm x 24.5 cm. Praha 2011
€ 15 376,- Jezero Ammersee, Večer na řece. Olej na kartóne. 10 cm x 25 cm. Praha 2011
Biografia: Narodil sa 14.5.1838, Praha, zomrel 9. 1. 1881, tamtiež. Od roku 1854 študent Akadémie v Prahe u Maxa Haushofera a ako jeho obľúbený žiak vystavoval svoju prvú krajinomaľbu Doubí, už v roku 1860 v Krasoumné jednotě. Vo svojej tvorbe sa autor venoval najmä maľbe českých hradov. Medzi najznámejšie patria pohľady na hrad Karlštejn, na hrad Orlík, Křivokláť a Střekov, či Bezděz, ku ktorému sa vrátil aj v nástennej maľbe na vlakovej stanici v českom meste Doksy, v roku 1857. Ako ilustrátor prispieval svojimi kresbami hradov do časopisov Květy a Světozor. Ullik svojimi topografickými pohľadmi na české a moravské hrady a zámky a na siluety miest nadviazal na tvorbu Antonína Mánesa. V 60. rokoch 19.storočia Ullik maľoval v okolí Salzburgu a dostal sa do zlej finančnej situácie. V rokoch 1871 až 1874 pôsobil v Mníchove v krajinárskej škole E.Schleicha a do roku 1877 žil v Mníchove a podnikal cesty do Bavorských Alp, kde vznikali diela ako V Ramsau, Ruhpolding, či Večer na jezeře. Po návrate do Čiech ho jeho technická zručnosť priviedla k divadelnej maľbe. Ako maliar divadelných dekorácií pôsobil v Prahe, Plzni, Mladej Boleslavi, Lounoch a v Bratislave. Už roku 1865 namaľoval oponu divadla v Berouně s námetom pohľadu na mesto. Autor bol členom Spolku sv. Lukáša (50. roky), Krasoumné jednoty (1875–79) a Umeleckej besedy (1863–1881). Roku 1891 bol zastúpený na Jubilejnej výstave v Prahe dielami ako Staroměstské náměstí v Praze, Křivoklát a Střekov. Tvorba Huga Ullika sa vyznačuje konzervatívnym dobovo oneskoreným prejavom romantizmu. Vo svojom umeleckom prejave zostáva verný nemeckej krajinárskej škole. Ullik nezdieľal dobový záujem o realizmus a svoje diela štylizoval do malebných krajinných výsekov a celkov a vyhľadával idylické scenérie. V jeho tvorbe je zreteľný zmysel pre realistické podanie detailov, ktoré vyplývalo z maľby v prírode.
Literatúra: Koníček F., Prahl R., Zachař M.: Klasikové 19. století, Obrazy ze sbírky Karlštejnské a.s., Spolek výtvarných umělců Mánes. Praha 2012; Blažíčková-Horová, N.:19th-Century Art in Bohemia (1790–1910), Painting, Sculpture, decorative arts, National gallery in Prague. Praha 2009; Prokop, H. T.: Nový slovník československých výtvarných umělců, nakl. Ivo Železný, 2000; Květ, J.: Má vlast (Česká krajina v našem malířství XIX. a XX. století), Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. Praha 1959; Květ, J.: K výstavě obrazů a kreseb Huga Ullika / Zu der Ausstellung von Bildern und Zeichnungen des Hugo Ullik, aut. kat., Galerie Jos. R. Vilímek. Praha 1943.
Poradové číslo: | 13 |
Odhadovaná cena: | 5 500 – 7 000 € |
Konečná cena: | 13 300 € |
Rok: 1870
Proveniencia: Súkromná zbierka v Čechách. K dielu je priložený znalecký posudok PhDr. Nadeždy Blažíčkovej - Horovej zo dna 14.10.2015. Dielo bolo konzultované a posúdené PhDr. Š. Leubnerovou a prof. R. Prahlom,CSc. v aukčnej sieni KODL v Prahe.
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 61 x 82 cm
Značené: Značené vpravo dole "Hugo Ullik 1870"
„Pohľad na Bratislavský hrad“
je dielom významného českého krajinára Huga Ullika. Podľa posudku N. Blažíčkovej – Horovej: „... Ullik vo svojich krajinách, tak ako v predloženom zábere na Bratislavský hrad, umiestnený na zarastené stránie nad lúkou a rybníkom, vpravo aj vľavo ohraničenými košatým porastom, vychádzal z romantickej a náladovej německej krajinomaľby. Ullik žil v Mníchove, kde si ešte doplňoval vzdelanie v krajinárskej škole Eduarda Schleicha. Predložená krajina bola namaľovaná v roku 1870, kedy Ullik pôsobil v Bratislave. Privyrábal si ako maliar divadelných dekorácií, 18. Septembra 1878 bola v jeho najznámejšej výprave prevedená premiéra „Smetanova Tajemství“, ktorou nám zachoval prepis Antonína Gareisa ml. Už pred tým vytváral dekorácie pre divadlá v Plzni a v roku 1870 tiež pre Bratislavu. V tej dobe vznikol tiež pohľad na Bratislavský hrad. K prejavom romantického cítenia patrilo zobrazovanie významných miest histórie. Ullik v rade pohľadov na české, moravské a tiež slovenské hrady, zrúcaniny, zámky a siluety miest nadviazal na Antonína Mánesa a predchádzal Júliusa Mařáka. Jeho záznamy hradov a zrúcanín majú väčšinou aj dokumentárnu hodnotu, zachovali nám do dnešnej doby ich vtedajší vzhľad a stav. V našom prípade zobrazil Bratislavský hrad v dobe jeho úpadku, hrad v roku 1811 vyhorel a opravený bol až v 50. rokoch 20. storočia. Ullik jednoduchými maliarskymi prostriedkami a šetrnou farebnosťou dokázal charakterizovať rozdielnosť vegetácie a vystrihnúť atmosféru prírodného záberu, ako bolo v romantickom krajinkárstve časté a zámerné. Kompozične a farebnou paletou patrí predložený Bratislavský hrad k typickým sentimentálnym a pôsobivým dielam Huga Ullika, podľa môjho názoru sa radí k tým významnejším umelcovým krajinám...“.