07. Marec 2017, 18:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 1 593,31,- Slovenská rozprávka. 1946. Olej na lepenke. 90 x 79 cm (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)
€ 1 327,76,- Oravci. 1944. Olej na plátne. 80 x 90 cm. (78. jarná aukcia, 11. 3. 2008)
€ 1 327,76,- V rozhovore. 1942. Olej na plátne. 47 x 52 cm. (5. jarná aukcia, 17. 3. 1998)
€ 165,97,- Zo slovenských rozprávok. 1943. Kresba ceruzou, akvarelom na papieri. 47 x 34 cm. (22. jesenná aukcia, 26. 9. 2000)
Literatúra: Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997.
Poradové číslo: | 1 |
Vyvolávacia cena: | 280 € |
Rok: 1943
Technika: Akvarel na papieri
Rozmery: 56 x 37 cm
Značené: Značené vpravo dole "J. Ladvenica 1943"
"Sedem zhavranených bratov"
je typickým dielom Jána Ladvenicu. Tento príležitostný maliar bol predovšetkým scénograf a divadelný dekoratér, činný v rokoch 1928--1944 ako šéf výpravy Slovenského národného divadla. Istá teatrálnosť sa celkom prirodzene preniesla i do jeho maliarstva, pripomínajúca krištáľovo čistý obrazový svet ľudového maliarstva na skle. Prostomyseľná krása jeho obrazovej poetiky mala najbližšie k akejsi modernej obmene ľudovej rozprávky, predvádzajúcej bájnu národnú minulosť v polohe sladkastej idyly mýtického vidieckeho života.