Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 98 000,- Akt ženy. 1932. Olej na plátne. 71 x 47 cm. (93. jesenná aukcia, 5. 10. 2010)
€ 62 000,- Pri rieke. Okolo 1950. Olej na plátne. 38 x 45 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 45 000,- Portrét architekta.. Okolo 1962. Olej na plátne. 80 x 58 cm. (107. večerná aukcia , 13.11.2012)
€ 42 000,- Veronikina šatka. Okolo 1970 -75. Olej na sololite. 66 x 36 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
Biografia: Narodil sa 28. 3. 1903 v Košiciach, zomrel 15. 4. 1985 tamže. 1922 sa zapísal na Vysokú školu ekonomickú v Budapešti. V tom istom roku prešiel na súkromnú Slobodnú výtvarnú, kresliarsku a maliarsku školu A. Podolínyiho v Budapešti. Vzápätí sa vrátil do Košíc, kde sa zamestnal ako úradník poisťovne. Od jesene 1922 navštevoval večerné kurzy kresliarskej školy E. Króna pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach, kde 1924 s úspechom vystavoval na výročnej výstave poslucháčov. 1926-1928 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Réti). Štúdiá v druhom ročníku prerušil a vrátil sa do Košíc, kde žil až do konce života ako výtvarník v slobodnom povolaní. Začiatky Jakobyho umeleckého vývinu vyznačila séria pochmúrnych pohrebov a kalvárií. Kľúčovým okamihom Jakobyho maliarstva však bol až rok 1929. V niekoľkých významných dielach z tohoto a nasledujúcich rokov prebral príklad Cézanna. Bolo to však len kompromisné prijatie princípov neiluzívnej, protokubistickej výstavby obrazovej kompozície. Nebudovalo na stavebnej funkcii farebnej škvrny, ale na "valérovaní", prejemnelom rozmývaní olejovej farby, s ktorou maliar zaobchádzal akvarelovým spôsobom. Jeho zrelé diela sú príznačné vyjasnenou paletou, čistými kontúrovanými farebnými škvrnami, rozšafnou prácou s maliarskou hmotou, pôžitkárstvom duchovnej atmosféry obrazu. Opakovane zdôrazňovaný motív tajomných pohybov rúk naznačuje dimenziu vnútorného života zobrazovaného človeka. V týchto dielach čerpal Jakoby z príkladu Ripla-Rónaia.
Poradové číslo: | 91 |
Vyvolávacia cena: | 7 000 € |
Rok: Okolo 1975-80
Proveniencia: K dielu je priložený znalecký posudok Dr. Kataríny Bajcurovej
Technika: Olej na sololite
Rozmery: 27,5 x 18 cm
Značené: Značené vľavo dole "Jakoby"
„Dve postavy“
sú komorným dielom novofiguratívnej tvorby Júliusa Jakobyho. Myšlienkový a umelecký zenit zlostnej, útočnej kritiky človeka zaznamenávame už v niekoľkých vynikajúcich kompozíciách z konca šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov – Košické slečny (1967, SNG), Žena (1969, SNG), Generácie (1969, SNG), Obraz (1970, SNG), Dievča s kvetom (1971, GMAB Trenčín). Pôvodné Jakobyho smutno smiešne postavičky pitoreskných komédií života sa tu menia na tragické figúry, postihnuté akousi elefantáziou končatín, s predimenzovanými hlavami, s vydesenými alebo neprítomnými pohľadmi a gestami. Zdajú sa rovnako nemohúce, ako skryto nebezpečné. Zámer zľahka ironizujúceho karikovania vlastných blížnych sa v týchto dielach mení do podoby ikonických symbolov (niekedy aj s politickým či sakrálnym podtextom). Popierajú sa tu všetky sentimentálne klišé, meštiacke predstavy o takzvaných pozitívnych humanistických ideáloch, ktoré považujú – napriek všetkým dôkazom svedčiacim o opaku – človeka za korunu tvorstva. Maliarova irónia zostupuje v týchto dielach na bod mrazu: poukazuje na animálnosť človeka vo fyzických predpokladoch figúr, v ich nemotivovanej agresivite, s akou sa derú do prvého plánu obrazu. To už zďaleka nie je Jakobyho východiskové, rozhrešenie núkajúce predvádzanie osudovosti života, ale jeho zlostná, mizantropická, ľudí (či skôr ľudstva) sa štítiaca paródia.