29. November 2022, 19:00
Poradové číslo: | 10 |
Odhadovaná cena: | 15 000 – 20 000 € |
Konečná cena: | 17 500 € |
Rok: okolo 1965
Technika: Olej na plátne
Typ diela: Výtvarné umenie
Rozmery: 105 x 120,5 cm
Značené: Značené vľavo dole „Srna“
Popis: C M B
Christus mansionem benedicat/Nech Kristus žehná tomuto domu
Atraktivita diela Jozefa Srnu tkvie v jednoduchom fakte. Z každej fázy jeho tvorby je zrejmé, že maľovanie miloval. Možno aj preto jeho dielo definuje prekvapivé striedanie štýlov a zmeny prístupu – skúšky, pokusy... Aj keď za vrchol jeho umeleckého snaženia by sme asi mali označiť foto- či hypperrealizmus, ku ktorému nakoniec dospel, akákoľvek dielo Jozefa Srnu je pre milovníka umenia a maľby zvlášť v zásade sviatkom. Aj preto sme radi, že práve v tomto predvianočnom čase obohatila našu aukčnú kolekciu kompozícia, ktorá sa takpovediac jednohlasne stala titulným dielom prítomnej aukcie.
Okamžite nás nadchne dojemná detailnosť, civilizmus bežného dňa v kombinácii s nadčasovou biblickou témou. Gašpar, Melichar a Baltazár – chlapci či králi, mudrci či vinšovníci. To všeobecné sa zásadne prelína s konkrétnym, s troma deťmi – koledníkmi, ktoré šiesteho januára v kostýmoch spievajú pred domom s úprimným prianím a posvätením domu. Traja králi či skôr mudrci (mágovia) z Východu, ktorí podľa Matúšovho evanjelia (Mt 2, 1 – 16) prišli po Ježišovom narodení do Jeruzalema a hľadali novorodeného židovského kráľa. Priniesli mu vzácne dary – zlato, kadidlo a myrhu – symbolizujúce kráľovskú dôstojnosť, Kristovo božstvo a jeho smrť.
Srna zobrazuje „jasličkárov“ – mladíkov, či skôr deti, s maketou vianočného betlehemu, chodiacich od domu k domu. Jeden z vinšovníkov nosieval palicu, ktorou búchal na dvere, druhý tašku, do ktorej dávali výslužky. Novoročné koledovanie (polazovanie), a teda vinšovanie či jednoducho chodenie s hviezdou alebo s betlehemom, je pevnou súčasťou slovenskej kultúry. Tak ako pripomína Anna A. Hlaváčová, „prianie šťastia a materiálnej hojnosti je u nás spojené so zvestovaním radosti z narodenia Božieho Syna. Takéto chodenie z domu do domu nesie v sebe aj znak naliehavosti, koledníci vychádzajú počas sviatkov z domov a navštevujú susedov s dôležitým vinšom a náboženským posolstvom.“
Výber toho motívu dokumentuje ešte aj dnes stále živé úzke previazanie nášho prostredia s kresťanstvom, ale aj s ľudovou tradíciou. Tradičné hodnoty, ktoré v čase, keď sa krajina pomaly a po auguste 1968 definitívne obrátila chrbtom k demokracii a jej hodnotám, predstavovali niečo dôležité z minulosti, s čím malo význam sa stotožňovať. Pripomienka ľudovej tvorivosti a folklóru, ale aj viery ako základu našej tradície.
Jozef Srna má v domácich dejinách umenia špecifické postavenie. Maliarsky solitér, ktorý vo svojom osamení prináša silné témy a nesmierne ľudsky dojemné momenty. Zasnežená krajina, tri spievajúce chlapčatá, vôňa kadidla, nepokojný psík, tichá noc... Obraz, ktorý si ešte dlho budeme pamätať.
NG
Zoznam diel autora: