Biografia: Skuteckého akvarel „Výročný trh na móle“ pochádza z dôležitého „benátskeho“ obdobia maliara (1871 – 1884). Európsku slávu a pozornosť zberateľov a mecénov totiž získal Skutecký práve počas druhého pobytu v Benátkach (po štúdiách na výtvarnej akadémii v Mníchove). Celkom sa oddal miestnemu, obchodne celoeurópsky úspešnému sentimentálnemu, anekdotickému, slnkom prežiarenému mestskému žánru, v ktorom sa suverénne vyrovnal miestnym maliarskym veličinám (Favreto, Bianchi, Cremona). Narodil sa 14. 2. 1849 v Gajaroch, zomrel 13. 3. 1921 v Banskej Bystrici. Od 1853 žil vo Viedni, učil sa u sochára J. Meixnera. 1865-66 v prípravnej maliarskej škole v triede historického maliarstva a 1866-67 v škole historického maliarstva Akadémie výtvarných umení vo Viedni (prof. Wurzinger, Engherth, Blaas, Geiger). 1867-70 študijný pobyt na škole historického maliarstva v Benátkach (prof. Molmenti). 1870-71 žil v Mníchove, 1871-84 v Benátkach, 1884 vo Viedni, 1884-86 v Banskej Bystrici, 1886-1889 v Benátkach, 1889-1921 v Banskej Bystrici. Benátky navštívil ešte aj v rokoch 1894 a 1903. Z literatúry: Tilkovský, V.: Dominik Skutecký. Život a dielo. Bratislava 1954; Keleti, M.: Dominik Skutecký. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1976. Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel D. Skuteckého na aukciách SOGY: 280 000,- Sk Spisovateľ Kálmán Miksáth s manželkou. Okolo 1885. Olej na plátne. 95x125 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000) 140 000,- Sk Portrét mladého muža. 1902. Olej na plátne. 66x53 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999) 125 000,- Sk Krásna Benátčanka. Okolo 1880. Olej na plátne. 30,5x23 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001) 40 000,- Sk Na slnku. Okolo 1900. Kresba ceruzou, kolorovaná akvarelom na papieri. 7x7 cm. (22. jesenná aukcia, 26. 9. 2000)
Poradové číslo: | 22 |
Vyvolávacia cena: | 2 987 € |
Konečná cena: | 4 647 € |
Technika: akvarel na papieri, dublovaný na kartóne
Rozmery: 22 x 28,5 cm
Značené: Značené vľavo dole „Skutezký“, v strede dole „Der Jahrmarkt 73“