Poradové číslo: | 48 |
Vyvolávacia cena: | 4 813 € |
Konečná cena: | 3 850 € |
Technika: olej na plátne
Rozmery: 71 x 49 cm
Popis: „Svätá rodina“ Imricha Weinera – Kráľa je typickou ukážkou metaforickej reči jeho neskoršieho maliarstva. V ňom ešte viac nadsadzoval základnú polaritu svojského pochopenia surrealistickej inšpirácie – totiž protiklad Slovensko a svet. Sám to svojho času charakterizoval takto: "Hlásil som sa k surrealistom, k ich mysticizmu, ich karikatúrnosti, ich realizmu, do ktorého zaplietli ironické, autokritické prvky... Moja surrealistická žilka sa však scvrkla, stratila na ceste k umeleckému výrazu. Moje podvedomie si uvedomilo samo seba. ..Uvedomil som si, že v Paríži platné umelecké názory majú u nás platnosť iba za istých okolností. Uvedomil som si že som viazaný na krajinu, kde som vyrástol. Na kultúru, ktorá je primitívnejšia než francúzska... Aj keď sú isté podobnosti v našich krajinách, je to predsa len iné, keď Ráztočanka vláči hnoj hore na lazy, než keď si parížska učnica spieva pri šití šiat. Že je to iné, keď sa v bohatom meste v elitnej kaviarni na Montparnasse umelci škriepia o teórii rozličných odtienkov určitých farieb, že je to veľký rozdiel dívať sa na pouličný ruch Berlína a vidieť ľudí tisnúcich pluh...".