34. jesenná aukcia výtvarných diel

Aukcie | 34. jesenná aukcia výtvarných diel

Biografia: „Ležiaci akt“ je príznačnou prácou neskoršieho diela Jana Baucha. V dvadsiatych rokoch inklinoval ku kubizmu, ale s výrazným koloristickým cítením, v nasledujúcom desaťročí sa inšpiroval surrealizmom a neoklasicizmom. Poetitzácia motívu sa odvtedy stala určujúcou hodnotou jeho tvorby. Jeho maliarska tvorba revokovala odkaz českého baroka - jeho mystiku i expresívnu výrazovosť. Často maľoval biblické, antické motívy, ale i tradičné zátišia, akty, architektúru starej Prahy a pod. Jeho dielo je reprezentatívne zastúpené v Národnej galérii v Prahe a v ďalších českých štátnych zbierkach.Narodil sa 16. 11. 1898 v Prahe, zomrel 9. 1. 1995 tamže. 1914-16, 1919-21 študoval na Umelecko-priemyslovej škole (prof. Dítě, Brunner) a 1921-24 na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Švabinský). Člen spolku Mánes, kam prešiel roku 1926 z Umeleckej besedy. Pôsobil ako profesor na Vysokej škole Umelecko-priemyslovej v Prahe (1946-1958). Z literatúry: Spurný, J.: Jan Bauch. Praha 1948; Kotalík, J.: Obrazy a sochy J. Baucha. Kulturní tvorba I. 1963; Bauch, J.: Barvy století. Praha 1963; Spurný, J.: Jan Bauch. Praha 1978. Najvyššie dosiahnuté ceny diel J. Baucha na aukciách SOGY: 86 000,- Sk Akt. 1960. Tempera na kartóne. 54,5x36 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001) 15 000,- Sk Homér. 1980. Pastel na papieri. (8. aukcia kresby a grafiky, 14. 9. 1998) 15 000,- Sk Odysseus. Okolo 1980. Pastel na papieri. 40x26 cm. (8. aukcia kresby a grafiky, 14. 9. 1998) 12 000,- Sk Hlava dievčaťa. Okolo 1980. Akvarel na papieri. 36x23 cm. (8. aukcia kresby a grafiky, 14. 9. 1998)