Biografia: Ladislav Mednyánszky sa narodil sa 23. 4. 1852 v Beckove, zomrel 17. 4. 1919 vo Viedni. 1863-65 súkromne študoval u rakúskeho maliara T. Endera. 1872-73 študoval na Akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Strähuber, Seitz), 1873-75 na École des Beaux-Arts v Paríži (prof. Pils). Každoročné letné pobyty v Beckove, Strážkach, Piešťanoch, Kráľovej, Širkovciach. Z literatúry: Malonyay, D.: Mednyánszky. Budapešť 1905; Kállai, E.: Mednyánszky László. Budapešť 1943; Vámošiová, S.: Slovenská krajina v diele Ladislava Mednyánszkeho. In: Z novších výtvarných dejín Slovenska. Bratislava 1962, str. 39-146; Bresztyánszky, I.: Mednyánszky László. Budapešť 1963; Egri, M.: Mednyánszky László. Budapešť, 1975; Vaculík, K.: Ladislav Medňanský - súborné dielo. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1979; Aradi, N.: Mednyánszky. Budapešť 1983; Glatz, A. C.: Ladislav Mednyánszky a Strážky. Kat. stálej expozície. Bratislava, Slovenská národná galéria 1990; Zmetáková, D.: Ladislav Medňanský (Mednyánszky) - kresby. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1995. Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel L. Mednyánszkeho na aukciách SOGY: 410 000,- Sk Jar v sade. Okolo 1885. Olej na lepenke. 51x66 cm. (32. letná aukcia, 4. 6. 2002) 370 000,- Sk Lesná cesta. Okolo 1885. Olej. 75x50 cm. (1. jarná aukcia, 13. 3. 1997) 365 000,- Sk V lese. Okolo 1890. Olej na plátne. 85x115 cm. (26. letná aukcia, 5. 6. 2001) 350 000,- Sk Súmrak. Okolo 1890. Olej na plátne. 57x70 cm. (3. jesenná aukcia, 25. 9. 1997) 310 000,- Sk Sediaci tulák. Okolo 1890. Olej na plátne. 60x75 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997) 280 000,- Sk Pri rieke Poprad. Okolo 1880. Olej na plátne. 100x75 cm. (5. jarná aukcia, 17. 3. 1998)
Poradové číslo: | 27 |
Vyvolávacia cena: | 1 162 € |
Konečná cena: | 1 228 € |
Technika: kresba perom, tušom, akvarelom na papieri
Rozmery: 28 x 17,5 cm