Poradové číslo: | 162 |
Vyvolávacia cena: | 4 315 € |
Technika: olej na plátne
Rozmery: 61 x 75 cm
Popis: Dve predkladané diela – pendanty od neznámeho nemeckého maliara, zobrazujú v 17. storočí veľmi populárne námety holandského žánrového maliarstva: život sedliackej a meštiackej spoločnosti. Tieto sujety často využívali práve maliari pendantov (napr. I. Ostade, D. Teniers, J. Haensbergen...). Popularita týchto námetov spôsobila ich častý výskyt aj v tvorbe maliarov neskoršieho obdobia, a to nielen v Holandsku, ale aj okolitých krajinách. Pendanty s figurálnymi námetmi zobrazovali rôzne žánrové scény či už z interiérov krčiem, dedinských a mestských príbytkov ako aj prírodných či dedinských exteriérov. Časté bolo aj zobrazenie protikladov sociálneho postavenia a spôsobu života jednotlivých spoločenských vrstiev ako je to aj v prípade predkladaných obrazov. Pnúkané diela – pendanty boli v nedávnej minulosti kompletne reštaurované. Na základe vizuálneho prieskumu možno konštatovať, že diela boli maľované na bolusový podklad, používaný najmä v maliarstve 17. a 18. storočia. Obe plátna boli v minulosti poškodené. V súčasnosti sú v stabilizovanom stave po kompletnom reštaurovaní. Sú nadublované na nové plátno, poškodené a chýbajúce miesta sú retušované napodobivou retušou.