12. Október 2004
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL V. OSSIFA NA AUKCIÁCH SOGY:
58 000,- Sk Španielsky motív. 1990. Olej na preglejke. 130 x 110 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
38 000,- Sk Bez názvu I. 1991. Kombinovaná technika na papieri. 80 x 60 cm. (28. jesenná aukcia, 2. 10. 2001)
38 000,- Sk Biológia I. 1999. Kombinovaná technika na plátne. 80 x 60 cm. (39. letná aukcia, 27. 5. 2003)
Poradové číslo: | 339 |
Vyvolávacia cena: | 1 162 € |
Rok: 2002
Technika: kombinovaná technika na papieri
Rozmery: 125 x 90 cm
Značené: vpravo dole „V. Osif 2002“
Popis: Obraz z cyklu „Moja biológia“ pochádza z posledného, „ružového“ obdobia tvorby Vladimíra Ossifa. Predtým prevažujúce monochrómie studených tónov sú vystriedané agresívnym náporom ružových, čiernych, žltých a okrových farieb. Čo je však ešte dôležitejšie: používaná farebná škála nadobúda metaforické značenie: "Súčasná farebnosť...je výrazom mojej senzuality, pričom chcem zdôrazniť jej erotickú podmienenosť. Farebnosť má byť symbolická: biela -- panenstvo, čierna -- prienik, ružová -- pokožka, telo, žltá -- zlatý odlesk na tele z vlasov". To čo bolo predtým anonymnou hrou nadosobných geometrických znakov sa mení v priam exibicionistické odkrývanie maliarových intimít, skrytých predpokladov jeho osobnej životnej filozofie: "... dotyky štetca s plochou plátna mi pripomínajú hladenie ženského tela, pokožky. Maľovanie je pre mňa čoraz viac libidom, pracujem s fyzickými pocitmi sexuálnej túžby, prežívam rozkoš z hry dotykov... ešte pred začatím maľovania často jemne hladím plátno. Podobne ako keď hľadíš telo krásnej ženy pred milovaním." Vladimír Ossif sa sa narodil 21. 11. 1954 v Prešove. 1974-80 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. 1982 odchádza natrvalo do Francúzska a usadzuje sa v Paríži. Z literatúry. Abelovský, J.: Vladimír Ossif. Bez názvu. Bratislava – Paríž. 1998.