30. November 2004
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. G. TRAUTMANNA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
$ 12 441,- Putujúci zástup. Olej na plátne. 47 x 35 cm. Drážďany 1997.
$ 12 233,- Dedina v noci. Olej na plátne. 24, 2 x 27, 3 cm. Londýn 2003.
$ 7 337,- Lúpežníci. Olej na plátne. 36 x 44 cm. Mníchov 2002.
$ 5 669,- Hráči s kockami. Olej na plátne. 26 x 30, 5. Mníchov 2002.
Poradové číslo: | 190 |
Vyvolávacia cena: | 5 643 € |
Rok: 1760
Technika: olej na dreve
Rozmery: 36 x 54 cm
Popis: „Putnici za súmraku“ sú typickým dielom nemeckého maliara a grafika Johana Georga Trautmanna (23. 10. 1713 Zweibrücken – 11. 2. 1769 Frankfurt nad Mohanom) Svoju umeleckú tvorbu začínal ako maliar tapiet u J. G. Kiesenwettra. Od 1741 maľoval pre grófa Friedricha IV. Hessenského.V rokoch 1759 – 1763 pracoval pre otca J. W. Goetheho, ktorý chcel aby pracoval v Rembrantovom štýle. Trautmann začal oveľa viac pracovať so svetlom a venoval sa najmä svetelným efektom vznikajúcim pri žiare ohňa. 1760 – 1766 bol Trautmann na čele cechu maliarov vo Frankfurte. Jeho tvorba čoraz viac vychádzala zo starších holandských tradícií, niekedy opakoval celé kompozície. Preto sa v jeho obrazoch neskoršieho obdobia udomácňuje holandská krajina, veduty holandských miest ako aj kompozičné celky preberané zo žánrovej maľby svojich predchodcov. Jeho diela sa nachádzajú napr. v zbierkach múzeí v Augsburgu, Dessau, Heidebergu, Kolíne nad Rýnom, Frankfurte, Rige, Viedni a 16 diel s námetom zo sedliackeho prostredia sa nachádza v Goetheho dome vo Frankfurte nad Mohanom. Obraz má všetky znaky autorovej tvorby zo 60-tych rokov 18. storočia: typickú skupinu sedliakov s dobytkom, ktorá je zobrazená v nočnej krajine s použitím svetelných efektov zapálenej pochodne a zapadajúceho slnka a nízky horizont holandskej riečnej krajiny s jej typickými mlynmi. Poslednému obdobiu obdobia tvorby autora zodpovedá aj uvoľnenejší rukopis. Z literatúry: Thieme-Becker: Allgemeines Lexikon der Bildenden Kűnstler, diel 33, Lipsko 1939, str. 355-356.