30. November 2004
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. ÚPRKU NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
4 920,- EUR Jazdec. Olej na plátne, 86 x 65 cm. Praha 1999
3 085,- EUR Jazda kráľov. Olej na plátne, 24 x 48 cm. Dusseldorf 1990
3 280,- EUR Krajina. Olej na plátne, 75 x 45 cm. Praha 2001
3 806,- EUR Sediace dievča. Olej na plátne, 57 x 82 cm. Praha 2003
Poradové číslo: | 243 |
Vyvolávacia cena: | 597 € |
Rok: 1910
Technika: akvarel na papieri
Rozmery: 23 x 17 cm
Značené: Značené vľavo dole autorskou značkou
Popis: „Žena zo slovácka“ je sujetovo typickým dielom Jóžu Úprku. Tento moravský maliar zorganizoval roku 1902 v Hodoníne výstavu "slováckych" výtvarníkov, na ktorej sa -- okrem bratov Úprkovcov a českého Jaroslava Augustu zúčastnili aj viacerí národne orientovaní maliari zo Slovenska-Andraškovič, Hanula, Lehotský a Mitrovský. Josef (Jóža) Úprka bol v tom čase už vyhranenou umeleckou osobnosťou i aktivistom národných snáh s nepochybným renomé na oboch stranách rieky Moravy. Jeho maliarska tvorba prekonala vcelku jednosmerný štýlový vývin: okolo roku 1895 dospel k vrcholu svojho maliarstva svetla, aby v neskoršej ľudovožánrovej maľbe zdôraznil jej ornamentálnosť, ozdobnú štylizáciu kresby a rozprávačskú bohatosť (Slovácka madona, 1901; Gajdoš, 1908; Rej děvčat, 1909; Hrnčířský trh v Hroznové Lhotě, 1913; Formosa, 1918). V každom prípade: Úprkova maľba mala v predprevratovej dobe závažnosť fakticky jediného záväzného príkladu umelecky náročného a zároveň národne, "slaviansky" adresného umeleckého činu.