30. November 2004
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL L. ČEMICKÉHO NA AUKCIÁCH SOGY:
56 000,- Sk Rozhovor. Okolo 1938. Kombinácia techník (tempera, tuš) na kartóne. 42 x 57 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
52 000,- Sk Na úteku. 1941. Tempera na dreve. 30 x 28 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
43 000,- Sk Dve ženy. Okolo 1930. Olej na plátne. 90 x 78 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
40 000,- Sk Portrét chlapca. 1933. Olej na plátne. 96 x 76,5 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
32 000,- Sk Liptov II. 1975. Akvarel na papieri. 38 x 55 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
31 000,- Sk Dve ženy. 1939. Kresba uhľom na zažltlom papieri. 29,5 x 42 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)
Poradové číslo: | 31 |
Vyvolávacia cena: | 498 € |
Rok: 1955
Technika: akvarel na papieri
Rozmery: 35 x 50 cm
Značené: Značené vľavo dole „Lad. Čemický 1955 s venovaním“
Popis: Ponúkaná kolekcia akvarelov Ladislava Čemického dokazuje, že patril – popri Palugyayovi – k majstrom tejto techniky v rámci našej moderny. Osudový význam pre budúceho maliara malo totiž práve zoznámenie sa so Zoltánom Palugyayom, ich spoločné prázdninové maľovanie na Liptove. Podľa jeho vlastných slov, ho Palugyay naučil "nielen vidieť a zachytiť, ale aj zhodnotiť slovenskú krajinu... preberal som i jeho technický prednes". Otec nášho moderného akvarelu nebol vtedy ešte na vrchole vlastného umenia. Ten prišiel až neskôr, po roku 1930 v spoločnej práci s Bazovským a Alexym. Napriek tomu zapôsobil na Čemického natoľko, že akvarel sa mu stal celoživotnou vášňou. Akvarelová technika svojou priehľadnosťou farieb, ich jedinečnou svietivosťou a jemnosťou dokonale vyhovovala Čemického umeleckému naturelu. Túto stránku jeho umeleckých sklonov ešte viac podporili budapeštianske štúdiá. Najmä ich prvé tri roky, kedy našiel šťastné spojenie vlastných talentových predpokladov s pedagogickou praxou Istvána Csóka.