30. November 2004
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL W. NOWAKA NA AUKCIÁCH SOGY:
168 000,- Sk Dievča pri stole. 1971. Olej na lepenke. 29,5 x 24 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
76 000,- Sk Dievča. Okolo 1940. Akvarel na papieri. 45,5 x 34 cm. (42. jesenná aukcia, 30. 9. 2003)
65 000,- Sk Figurálna kompozícia. Okolo 1930. Akvarel na kartóne. 50 x 30 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997)
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY AKVARELOVÝCH DIEL W. NOWAKA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
$ 2 023,- Repos. Olej na kartóne, 69 x 50 cm. Praha, Dorotheum 2001.
$ 1 145,- Rybári. Olej na kartóne, 27 x 40 cm. Praha, Antikva Nova 2001.
Poradové číslo: | 241 |
Vyvolávacia cena: | 1 992 € |
Konečná cena: | 1 593 € |
Rok: 1940
Technika: akvarel na kartóne
Rozmery: 41 x 50 cm
Značené: Značené vpravo dole poločitateľne „Willy Nowak“
Popis: Predkladaný akvarel „V kameňolome“ je príznačným dielom Willyho Nowaka, ktorý svojím pedagogickým pôsobením na pražskej výtvarnej akadémii rozhodujúcim spôsobom ovplyvnil celú jednu generáciu slovenskej moderny. Máme na mysli najmä mudrochovskú vetvu tzv. Generácie 1909: "... Nowak vo svojej imaginácii rekonštruuje prírodné objekty a deje v tvaroch, v akých si ich zvykol vnímať a ako mu utkveli v pamäti. A tieto z pamäti vyvolané predstavy komponuje podľa presného kompozičného plánu, ktorý má na mysli, takže nejde o rekonštrukciu skutočnosti, ani o spomienku, ale o celkom novú skutočnosť, ako ju diktuje vôľa a prísny tvárny poriadok" (Zita Kostrová). Narodil sa 3. 10. 1886 v Mníšku pri Dobříši, zomrel roku 1977 v Prahe. Do roku 1912 pôsobil v Prahe, potom v Berlíne, Mníchove, Rakúsku, od 1929 opäť trvalo v Prahe. 1903 – 06 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Thiele), potom študijné pobyty v Mníchove a Holandsku. Bol zakladahúcim členom legendárnej skupiny OSMA – zúčastnil sa jej výstav roku 1907 a 1908. 1929 – 1939 pôsobil ako profesor na pražskej akadémii výtvarných umení. Z literatúry: Vojtěch lahoda a kol.: Dějiny českého výtvarného umění 1890 – 1938. Praha 1998.