29. November 2005
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO NA AUKCIÁCH SOGY:
405 000,- Sk Vyšívajúca dáma. 1898. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
280 000,- Sk Spisovateľ Kálmán Miksáth s manželkou. Okolo 1885. Olej na plátne. 95 x 125 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)
140 000,- Sk Portrét mladého muža. 1902. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)
140 000,- Sk Výročný trh na móle. 1873. Akvarel na papieri, dublované na kartóne. 22 x 28,5 cm. (34. jesenná aukcia, 1. 10. 2002)
125 000,- Sk Krásna Benátčanka. Okolo 1880. Olej na plátne. 30,5 x 23 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
18 905,- EUR Obed kotlárov. 1899. Olej na plátne, 105 x 153 cm. Christies, New York 1999
14 035,- EUR Putujúci Žid. 1899. Olej na plátne, 130 x 90 cm. Kieslebach, Budapest 2001
13 528,- EUR He who Sleeps catches no Fish. Olej na plátne, 82x 112 cm. Sotheby, Londýn 2004
Biografia: Dominik Skutecký (Skutezký, Skutetzký) sa narodil 14. 2. 1849 v Gajaroch, zomrel 13. 3. 1921 v Banskej Bystrici. Od 1853 žil vo Viedni, učil sa u sochára J. Meixnera. 1865-66 v prípravnej maliarskej škole v triede historického maliarstva a 1866-67 v škole historického maliarstva Akadémie výtvarných umení vo Viedni (prof. Wurzinger, Engherth, Blaas, Geiger). 1867-70 študijný pobyt na škole historického maliarstva v Benátkach (prof. Molmenti). 1870-71 žil v Mníchove, 1871-75 pravdepodobne vo Viedni, 1876-84 v Benátkach, 1884 vo Viedni, 1884-86 v Banskej Bystrici, 1886-1889 v Benátkach, 1889-1921 v Banskej Bystrici. Benátky navštívil ešte aj v rokoch 1894 a 1903. Po vzniku Československej republiky sa zúčastnil prvej výstavy slovenských umelcov v Liptovskom Mikuláši (1919). Bol garantom založenia menšinového výtvarného spolku so sídlom v Banskej Bystrici- Jednoty výtvarných umelcov Slovenska (1921). Samostatne vystavoval v Budapešti (1923), v Bratislave (1925) a v Lučenci (1925). Súborné výstavy diela mal v Bratislave 1971, 1976) a v Banskej Bystrici (1971, 1989). 1995 bola v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici sprístupnená stála expozícia umelcovho diela. Z literatúry: Tilkovský, V.: Dominik Skutecký. Život a dielo. Bratislava 1954; Keleti, M.: Dominik Skutecký. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1976.
Poradové číslo: | 52 |
Vyvolávacia cena: | 12 946 € |
Konečná cena: | 15 103 € |
Rok: okolo 1885 - 1903
Technika: olej na plátne
Rozmery: 70 x 50 cm
Značené: vpravo dole „D. Skutezky“
Popis: Olejomaľba Dominika Skuteckého „Pri motlitbe“ je typickým, reprezentatívnym dielom jeho benátskeho obdobia. Vo svojich začiatkoch sa ocitol celkom nakrátko v Mníchove - tamojší pobyt však znamenal rozhodujúci zlom v jeho tvorivom smerovaní. Prišiel sem z Benátok pokračovať v štúdiu historického maliarstva. Práve začiatkom sedemdesiatych rokov však v Mníchove doznievali prevratné podnety výstavy novej hviezdy na európskom maliarskom nebi - Gustava Courbeta. Jeho "Siesta" a ďalšie diela ohlasujúce impresionizmus tu - oproti Parížu - získali neobyčajné uznanie. To zrejme aj Skuteckého nadobro obrátilo od historizujúceho akademizmu a upriamilo jeho pozornosť k žánru maliarsky interpretovaného v duchu nového mníchovského naturalizmu a luminizmu. Európsku slávu a pozornosť zberateľov a mecénov však získal Skutecký až počas nasledujúceho, druhého pobytu v Benátkach. Celkom sa oddal miestnemu, obchodne celoeurópsky úspešnému sentimentálnemu, anekdotickému, slnkom prežiarenému mestskému žánru, v ktorom sa suverénne vyrovnal miestnym maliarskym veličinám (Favreto, Bianchi, Cremona). Skuteckého "morbidezza" náladových chrámových interiérov s osamelo sa modliacimi ženami, ale najmä efektné výjavy života v lodeniciach (Víťaz regaty, okolo 1885; Stavba lodi, 1903; Lodenica v Capo D Istria, 1903) spájali munkácsyovský epický realizmus so žiarivým dekoratívnym kolorizmom, vyjadrujúcim "sladkú taliansku rojčivosť" (L. Saučin). Ale až približne desať rokov po definitívnom usadení sa v Banskej Bystrici (1889) Skuteckého luminizmus vrcholil v maľbách plenérov i žánrových výjavov v plnom dennom osvetlení (Na letnom byte, okolo 1895; Trh v Banskej Bystrici, 1899; Aleja, 1899; V zadumaní, 1905; Zeleninový trh v Banskej Bystrici, 1905).