06. Jún 2006
Poradové číslo: | 36 |
Vyvolávacia cena: | 1 494 € |
Konečná cena: | 1 494 € |
Rok: okolo 1880
Technika: olej na plátne
Rozmery: 69 x 54 cm
Značené: nie
Popis: Neznačenú olejomaľbu "Portrét Benátčanky" možno na základe porovnávacieho umelecko-historického priekumu a reštaurátorskej exertíze (ateliéry Slovenskej národnej galérie) pripísať Dominikovi Skuteckému. Skutecký sa vo svojich začiatkoch ocitol celkom nakrátko v Mníchove - pobyt na tamojšej Akadémii výtvarných umení však znamenal rozhodujúci zlom v jeho tvorivom smerovaní. Prišiel sem z Benátok pokračovať v štúdiu historického maliarstva. Práve začiatkom sedemdesiatych rokov však v Mníchove doznievali prevratné podnety výstavy novej hviezdy na európskom maliarskom nebi - Gustava Courbeta. Jeho "Siesta" a ďalšie diela ohlasujúce impresionizmus tu - oproti Parížu - získali neobyčajné uznanie. To zrejme aj Skuteckého nadobro obrátilo od historizujúceho akademizmu a upriamilo jeho pozornosť k žánru maliarsky interpretovaného v duchu nového mníchovského naturalizmu a luminizmu. Európsku slávu a pozornosť zberateľov a mecénov však získal Skutecký až počas nasledujúceho, druhého pobytu v Benátkach. Celkom sa oddal miestnemu, obchodne celoeurópsky úspešnému sentimentálnemu, anekdotickému, slnkom prežiarenému mestskému žánru, v ktorom sa suverénne vyrovnal miestnym maliarskym veličinám (Favreto, Bianchi, Cremona). Skuteckého "morbidezza" náladových chrámových interiérov s osamelo sa modliacimi ženami, ale najmä efektné výjavy života v lodeniciach (Víťaz regaty, okolo 1885; Stavba lodi, 1903; Lodenica v Capo D Istria, 1903) spájali munkácsyovský epický realizmus so žiarivým dekoratívnym kolorizmom, vyjadrujúcim "sladkú taliansku rojčivosť".