03. Október 2006
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL M. BARABÁSA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
23 325,- EUR Dievčatko hrajúce sa s bábikou. 1844. Olej na plátne. 142 x 105 cm. Budapešť 2000.
15 834,- EUR Moritz Szitanyi Ulmann, zakladateľ Maďarskej obchodnej banky. 1857. Olej na plátne. 92,5 x 73,3 cm. Budapešť 2003.
10 300,- EUR Chlapček s farebnou loptou. Olej na plátne. 105,5 x 81,5 cm. Budapešť 2002.
5 640,- EUR Portrét muža. 1885. Olej na plátne. 125 x 95 cm. Budapešť 2001.
5 625,- EUR Portrét Zoltána Jánosa. Olej na plátne. 74 x 58,5 cm. Budapešť 2001.
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL M. BARABÁSA NA AUKCIÁCH SOGY:
245 000,- Sk Podobizeň dámy. Okolo 1850. Olej na plátne. 115 x 75 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
Poradové číslo: | 99 |
Vyvolávacia cena: | 9 792 € |
Rok: 1880
Technika: olej na plátne
Rozmery: 74 x 58 cm
Značené: vľavo dole na okraji „Barabás M, 1880“
Popis: „Portrét dámy“ je príznačným dielom významného maďarského maliara 19. storočia, Miklósa Barabása. Narodil sa 1810 v Miklósfalve, zomrel 1898 v Budapešti. Kreslenie sa učil v Kolozsvári, techniku olejomaľby u talianskeho maliara Gentiluoma, 1825 študoval maľbu u prof. Neuhausera v Nagyszebeni. 1829 odišiel do Viedne, kde študoval krátko na Akadémii výtvarných umení (prof. J. Ender). 1830 sa vrátil do Kolozsváru, študoval techniku litografie u prof. Barru. 1831-33 pôsobil v Bukurešti, kde sa venoval portrétnej tvorbe a miniatúre. 1834-35 absolvoval študijný pobyt v Taliansku. V Benátkach vytvoril kópiu Veroneseho obrazu „Únos Európy“, ktorú úspešne predstavil 1935 v Budapešti v Nemzeti Casine. Odvtedy pôsobil v Budapešti. Bol jediným umelcom svojej doby, ktorý sa živil výlučne maliarstvom. 1836 sa stal spoluzakladateľom a zároveň jedným z najvýznamnejších členov Akadémie v Budapešti. Jeho modelmi boli významní politici, maliari, umelci a šľachtici 30. a 40. rokov 19. storočia (Viktória Pankert, Ferenc Liszt, Róza Teleki a i.). Významné sú aj jeho krajinomaľby a akvarely. 1859 založil Umelecký spolok, od 1862 bol jeho riaditeľom a zároveň doživotným členom. Z literatúry: Dr. Szabó Ákos András: Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I. zv., Nyíregyháza 2002, str. 70.